Z jedného spraviť štyri
„Malá, ale očarujúce zrúcanina,“ tak architekti Smartvoll láskyplne nazývajú starý domček, ktorý chceli stavitelia zachovať. A že viedenský tvorivý tím ho svojím odvážnym plánovaním premenil nielen jeden, ale na štyri mimoriadne rodinné klenoty. „Prístavba namiesto demolácie“ bola vďačná dizajnová mantra.
Majitelia nevideli starý dom na svojom pozemku v Klosterneuburgu ako záťaž, ale ako obohatenie - a našli si priaznivcov v Smartvoll Architekten, ktorí zdieľali ich názor: „Existujúce budovy sú atmosférické zdroje, ktoré dávajú každej novej budove jej históriu,“ o ich patine a kúzle je viedenský tím architektov presvedčený. Vďaka prirodzenému inštinktu starostliví projektanti zaistili, aby tento surový diamant skutočne žiaril - a zároveň doň začlenil všetky súčasné životné priania pod jednu alebo skôr: štyri strechy.
Ľudia sa stretávajú pri jedle
Nebezpečenstvo pri kombinácii starého a nového spočíva v tom, že existujúce budova je vizuálne stlačená veľkoobjemovou prístavbou. „Preto sme z jednej časti vyrobili tri: detskú vežu, obývaciu izbu a jedálenský kút,“ vysvetľuje Dimitar Gamizov. Tri budovy boli šikovne umiestnené tak, aby vznikli úplne odlišné vnútorné a vonkajšie priestory. Centrálnym srdcom je priepustná jedáleň: Veľkorysé predné okná sa otvárajú do troch strán, vytvárajú zorné pole a vyjadrujú pocit, že sú „uprostred zelene“.
Kuchyňa k tancu
Architekti naproti tomu zámerne umiestnili „ťažisko každého rodinného domu“, kuchyňu, do priamo susediacej starej budovy. „Nechceli sme vytiahnuť rodinnú atmosféru zo starej budovy, ale skôr podporovať živú výmenu medzi starým a novým,“ vysvetľuje Gamizov. Obyvatelia prechádzajú trvale medzi rôznymi oblasťami, ale napriek radikálne odlišným situáciám vnútri aj vonku sa vždy cítia ako vo veľkom celku: zatiaľ čo časť rodiny stále raňajkuje na terase orientovanej na juh, v detskej veži sa oslavuje narodeninová párty - a štyria otcovia sa chladia vo výklenku medzi starou budovou a obývacou izbou s pohárom bieleho vína z okolitých viníc.
Vyrezané z pravého dreva
Tieto tri doplnky fungujú ako druh pasparty, ako drevené, elegantný, lesklé sivé pozadie, ktoré ešte viac osvetľuje žiariacu bielu starú budovu: postavil ich Gerhard Unger Holzbau-Meister GmbH z Burgenlandu s fasádou zvislých smrekovcových lamiel najprv upravených základným náterom Lignovit Lasur od spoločnosti ADLER vo farbe Puma a potom rafinovaným Lignovit Platin v ónyxovej čiernej. Drevo dominuje aj v interiéri: korutánske stolárstvo Wolfgang Gallant zdôraznilo prirodzenú krásu smrekového obloženia stien s ADLER Legno-Öl, ktorý bol tiež použitý na pracovnú dosku a dosku stola v kuchyni. ADLER PUR-Antiscratch G30 chráni čelá kuchynských liniek, rovnako ako lakovaný úložný nábytok ADLER Pigmopur Tannengrün (jedľová zeleň) - sofistikovaný moderný doplnok k nábytku v starej budove, ktorý bol čiastočne zachovaný. Jeho okná boli naopak nahradené klasickými drevenými oknami z Katzbecku, natretými bielym lakom ADLER. Na tieto tri prístavby boli použité drevohliníkové okná, ktoré samozrejme zaujmú tiež v interiéri elegantným povrchom od ADLERu. Rovnako ako je celý projekt presvedčivý: zachovaním starého dať priestor aj novému nové - tu našli skutočný poklad!
© adler-lacke.com