Pocit domova
...ten chcela sprostredkovať pracovná skupina EM2 Architects a tasserball architekten pri výstavbe školského komplexu v San Martine v Gsieser Tal. Rozhodnutie o stavbe z dreva nevzniklo náhodou, ale bolo súčasťou vypracovania jasnej pedagogickej koncepcie, aj keď pôvodne malo ísť iba o pilotný projekt. „Chceli sme sa na jednej strane jasne vyjadriť k stavebnému projektu, ktorý sa jednoznačne vyznačuje rustikálnou architektúrou drevostavby, na druhej strane by architektonická formulácia mala byť v súčasnom jazyku.
„Chceli sme sa zamerať na prednosti dreva ako estetického, atmosférického a predovšetkým ekologického stavebného materiálu,“ hovorí architekt Hartmann Tasser a ďalej vysvetľuje: „Na základe pedagogického konceptu, ktorý túto školu popisuje ako dedinu v dedine, boli požadované nové priestorové riešenia. Cieľom bolo integrovať rôzne účely a zároveň navrhnúť miestnosti čo najsamostatnejšie, aby bola zaistená široká škála využitia.“ Celý objekt treba chápať ako „dedinu“ so samostatnými úžitkovými jednotkami ako je materská škola, jedáleň alebo spoločenská sála, knižnica, študovňa a základná škola. Napriek tomu, že všetky oblasti fungujú nezávisle na sebe, sú však optimálne prepojené. Jednotlivé miestnosti by navyše nemali sprostredkovávať typickú atmosféru školskej budovy, ale skôr navodzovať pocit domova.
Škola v pohybe
Z urbanistického hľadiska zdieľa nová budova základnej školy priestor medzi spoločenským domom a kostolom s farou a vytvára tak akúsi náves. Rozdelenie na dve konštrukcie s rôznou orientáciou sedlovej strechy a odstupňovanou výškou zmenšuje vo vnímaní veľkosť budovy. Splynie s okolitou zástavbou, aj keď je oveľa väčšia. Veľkoryso presklené plochy prekrývajú zvislé drevené dosky. Tie zase podporujú koncentráciu a robia celkový obraz budovy ešte kompaktnejší. Drevené stropné panely zlepšujú akustiku a sú harmonicky zladené s osvetlením a ventilačnými otvormi.
Objekt po realizácii teraz pozostáva z týchto častí: na prízemí sa nachádza materská škola a jedáleň, ktorá je zároveň riešená ako spoločenská sála pre dedinu, a centrálny vstup pozostávajúci zo spoločnej šatne pre celú školu. Nad jedálňou sa nachádza knižnica a drevárska dielňa, ktorá je k dispozícii škole aj externým používateľom. Flexibilita, jeden z leitmotívov moderného vzdelávacieho konceptu, bola vyžadovaná nielen na využitie priestoru, ale aj na vybavenie. Nábytok je možné flexibilne používať, a dokonca rôzne usporiadať. Od individuálnych pracovísk, typických pre klasickú výučbu, až po veľké drevené stoly a lavice, ktoré sú vhodné na skupinovú prácu alebo porady.
Dvere z prírodného dreva
Obec Gsies sa opierala o skúsenosti juhotirolskej firmy Gruber Türen z Brunecka, ktorá na svoje dvere používa produkty ADLER už vyše 20 rokov. Gruber Türen je prvou spoločnosťou v Taliansku, ktorá začala používať systém ADLER Protor na nátery vchodových dverí. S ADLER zdieľa aj skutočnosť, že ide o tretiu generáciu rodinného podniku, a ich základné hodnoty: vášeň, inovácia a láska k detailu. Georg Gruber, jeden z majiteľov firmy, vysvetľuje: „Pri základnej škole Sv. Martina sme museli dbať na to, aby dvere dokonale ladili s interiérom. Dvere by mali pôsobiť dojmom prírodného prvku, nie čisto funkčného alebo prehnane umelého prvku, a spojiť rôzne priestory dohromady harmonickým. a jemným spôsobom a zároveň je potrebné, aby povrchová úprava a farebný odtieň boli kvalitné a odolné, najmä v prostredí s veľkou prevádzkou, ako je škola.“
Z tohto dôvodu boli niektoré dvere natreté akrylovým lakom ADLER Pigmopur vo farebnom odtieni RAL 9016. Tentoprodukt sme vždy používali a zaručuje nám najvyššiu kvalitu a taktiež vysokú chemickú odolnosť a odolnosť proti poškriabaniu. Ostatné dvere zo smrekovcového dreva boli ošetrené olejom ADLER Legno-Öl. Olej je odolný voči potu a slinám a podľa rakúskej normy ÖNORM 71-3 je vhodný na použitie na detské hračky. Neobsahuje ťažké kovy a je vhodný na použitie na povrchy prichádzajúce do styku s potravinami. Legno-Öl je obzvlášť vhodný pre projekt školy v San Martine, pretože dodáva povrchu mimoriadne prirodzený vzhľad.
© adler-lacke.com