Hotel z dreva
Architekt, pre ktorého je drevo kráľom stavebných materiálov. Rodina hlboko zakorenená v drevárskom priemysle. Spoločnosť, ktorej srdce bije pre dlhodobé uchovanie krásy dreva. Keď títo milovníci dreva spolupracujú, vznikne jedinečný projekt. „MalisGarten“ v Zillertali, prvý päťposchodový hotel vyrobený výhradne z masívneho dreva, ukazuje, čo drevo dokáže!
Slivky a jablone sú obťažkané kvetmi. Včely bzučia okolo bujných kríkov. Bylinky a kvety vydávajú zvodné vône: záhrada je ústredným prvkom, a preto aj menovcom prvého päťhviezdičkového hotela vyššej kategórie v Zell am Ziller. V „zelených kúpeľoch“ je tak zeleno… Pretože MalisGarten je ukážkový ekologický projekt. Maják udržateľnosti. Aj keď „hlavný mozog“ stojaci za majstrovským dielom z masívneho dreva tieto pojmy naozaj nemá rád. Pre talianskeho hviezdneho architekta (ani tento prívlastok nemá rád) Mattea Thuna je „zelená budova“ tou najnormálnejšou vecou na svete. Úplná samozrejmosť pre každého architekta – pre ktorého prichádza do úvahy iba jeden materiál. Drevo! „Drevo je jediný materiál, o ktorom viem, že má estetickú a technickú trvanlivosť,“ vysvetľuje. Thun je presvedčený, že obnoviteľná surovina je „materiálom 21. storočia“. Keď ho známi oslovili, aby vypracoval architektonický koncept hotela celého z dreva, okamžite to vzbudilo jeho záujem. Najmä preto, že nápad nevzišiel len tak od niekoho: pre klientku Christinu Binder-Eggerovú a jej manžela Reinharda Bindera je drevo súčasťou rodinnej DNA. Ten napokon riadi tradičnú spoločnosť binderholz - a je teda odborníkom na tento nadčasový materiál a z neho vyplývajúce náročné rozsiahle projekty.
Od koreňa po korunu
Na základe architektonického konceptu Mattea Thuna vznikla päťposchodová budova, ktorá je skutočne skrz naskrz vyrobená z dreva: od podlahy po strechu, od výťahových šácht až po parkety – miestne dreviny všade dokazujú svoju efektivitu. Ako miestny partner za realizáciu zodpovedá Seefeldská architektonická kancelária Meissl Architects. Zillertalskí odborníci na drevostavby z Holzbau Schweinberger pod pozorným dohľadom Alexandra Meissla postavili celú nosnú konštrukciu z prvkov z lepeného lamelového dreva zo smreku a smrekovca. Budova v centre Zell am Ziller vyrástla iba za 15 mesiacov.
Zelená oáza v červenej
Rastliny sa dnes šplhajú po fasáde v súlade s požiadavkami pre ekológiu, v zelenej farbe – ale za nimi je silný kontrast. Drevené povrchy boli povrchovo upravené s Lignovit Lasur a Lignovit Color od ADLERu v harmonicky ladiacej, sýto vínovo červenej. Pre maliarov z firmy Presslaber, taktiež zo Zillertalu, to znamenalo skutočnú výzvu. Aby bolo možné veľké plochy efektívne upraviť procesom striekania, presťahoval sa tím Presslaber do dielne priamo pri drevostavbe. So všetkými náležitosťami a množstvom a množstvom krycieho materiálu. Všetci zúčastnení však boli prácou s vodouriediteľným náterom, ktorý dokonale zapadá do udržateľného konceptu, úplne nadšení.
Chránené a zušľachtené
Rovnako ako interiérový architekt Harald Margreiter, ktorý navrhol interiérové vybavenie tak, aby ladilo s celkovou koncepciou, takisto stavil na povrchové úpravy dreva ADLER: „Spoločne s rodinou Binder som dlho hľadal ten správnu povrchovu úpravu. ADLER Legno-Öl sa jednoznačne osvedčil ako najlepšia voľba. Preto bolo niekoľko tisíc metrov štvorcových nástenných boisserií (obloženie) a drevených stropov od binderholz ručne naolejovaných týmto skvelým produktom,“ prezrádza. Margreiterove návrhy nábytku boli realizované v najvyššej kvalite v dielňach zillertalského nábytkárstva Wetscher – samozrejme aj s produktmi ADLER. Skrinky z miestnych orechov sú takmer neviditeľne chránené lakom ADLER PUR-Antiscratch HQ v najnižšom stupni lesku G5. Rovnaká drevina a povrchová úprava boli použité aj na interiérové dvere, ktoré vyrobila juhotirolská firma Telser. A útulný, hrejivý charakter okien z douglasky od výrobcu Rieder podčiarkuje aj vrchný náter ADLER Aquawood Öl-Finish. Presne podľa filozofie Mattea Thuna si tak úžasne všestranný materiál, ako je drevo, dokáže trvalo zachovať svoju prirodzenú krásu.
© adler-lacke.com