Postavené pre budúcnosť
63 000 hodín, čo zodpovedá približne 7 rokom: toľko života v priemere strávime v práci. Už to samo o sebe je dôvod navrhnúť pracovisko ako miesto, kde sa budete cítiť dobre – prirodzené a harmonické, s množstvom svetla a priestorné, estetické a funkčné. Napríklad také, ako Quartier č. 11 vo franskom meste Lauf an der Pegnitz neďaleko Norimbergu. Architektonická kancelária Baum Kappler Architekten tu realizovala kancelársku budovu, ktorá boduje nielen nevšedným dizajnom a priateľskou atmosférou, ale aj udržateľnou výstavbou.
Na ideálnom mieste, na polceste medzi starým mestom a vlakovou stanicou, ležal úzky pozemok v Laufe (Bavorsko) mnoho rokov úhorom. Malé množstvo voľného priestoru, avšak s veľkým potenciálom: potenciálom pre nové príležitosti, ktoré sú prínosom pre obyvateľov Laufu. Potenciál pre ekonomický stimul. A potenciál pre nové, moderné akcenty vo výraze malého franského mesta. Potenciál, ktorý v každom ohľade využil architekt Andreas Baum, jeden z troch konateľov norimberskej architektonickej kancelárie Baum Kappler Architekten. Rozdelením kancelárií a centra služieb do troch nezávislých, do seba zapadajúcich štruktúr optimálne využil priestor úzkej stavebnej parcely bez toho, aby nová budova pôsobila objemne a mohutne – naopak: Quartier 11 je ľahký, filigránový a svetlý. Tento prívetivý dojem má na svedomí fasádny design hybridnej konštrukcie z dreva a železobetónu. Dve pozdĺžne strany sú rozdelené do veľkých drevohliníkových okenných prvkov, ktoré sú navzájom prepojené jemnými drevenými mostíkmi. Svetlosivý vláknocementový obklad, ktorý bol navrhnutý pre štítové zakončenie budovy, tvorí elegantný kontrast k teplým tónom dreva. Tento sofistikovaný dizajn realizovali profesionáli na okná a fasády z rodinnej firmy Guttendörfer z Ansbachu.
Využitý potenciál
Cieľom klienta, Sporiteľne Norimberg, nebolo iba vytvoriť nové kancelárske priestory. Quartier 11 by skôr mala byť všestranná a udržateľná budova, ktorá je určená pre budúcnosť. Požiadavka, ktorú Andreas Baum veľmi rád splnil. „Každý, kto stavia udržateľne, nemôže ignorovať obnoviteľný, klimaticky neutrálny stavebný materiál – drevo,“ hovorí architekt. Aby tento prírodný materiál získal rovnako udržateľnú ochranu, boli okná a fasáda povrchovo upravené vo firme Guttendörfer ekologickými nátermi na vodnej báze od ADLERu. Hrubovrstvová lazúra Aquawood Finapro od ADLERu dodáva drevohliníkovým prvkom zo smreku prirodzený, hrejivý vzhľad a haptiku. Spojovacie drevené prvky na vonkajšej fasáde boli v továrni Guttendörfer natreté tenkovrstvovou máčacou lazúrou ADLER Lignovit Tauchlasur. Smrekové drevo si tak zachováva svoj prirodzený vzhľad a zároveň je dlhodobo chránené. Tento udržateľný materiál dopĺňa nemenej udržateľný energetický koncept: klimatizáciu zaisťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda, vetranie je vybavené rekuperáciou tepla, fotovoltaické prvky na streche zaisťujú udržateľnú dodávku energie a štyri e-nabíjacie stanice poskytujú ekologicky šetrnú mobilitu. Logický dôsledok: zlatý certifikát nemeckej rady pre udržateľné budovy (DGNB). Certifikát, ktorým je ocenený všestranne udržateľný návrh od Baum Kappler Architects – a ktoré potvrdzuje, že Andreas Baum s Quartier 11 optimálne využil rozmanitý potenciál tohto nevyužitého mestského priestoru: obyvateľom dal moderné centrum služieb, zamestnancom v kanceláriách vytvoril pracovnú atmosféru plnú svetla - a obohatil panorámu mesta Lauf o priateľský, moderný akcent.
© adler-lacke.com