Vrchol architektúry
Živá tradícia, nedotknutá príroda, najmodernejšia infraštruktúra: tieto ingrediencie predstavujú tirolský Ötztal v turistickej ponuke, ktorá presahuje ďaleko za hranice krajiny. Tvrdenie o svojbytnej jedinečnosti napĺňa aj nová centrála Zväzu cestovného ruchu Ötztal Tourismus v Söldene. V spolupráci s remeselnými podnikmi z regiónu vytvoril tím Obermoser + partnerskí architekti veľkolepú budovu, ktorá kombinuje autenticitu a modernosť a vytvára výrazný akcent v mestskej krajine.
„To najlepšie z Tirolska“. To je slogan, ktorým Ötztal Tourismus propaguje túto prázdninovú destináciu v srdci Álp. Proti tomuto superlatívu nemožno nič namietať. Veď najvyšší bod Severného Tirolska, 3 768 m vysoký Wildspitze, sa v skutočnosti nachádza v Ötztale – a aj keď nehľadiac na tento najvyšší bod – je Ötztal bezpochyby jednou z najvýznamnejších turistických oblastí. Okrem drsnej, nedotknutej prírody s 250 trojtisícovkami, ktoré tvoria skaly a ľad, prispieva ku kúzlu alpského údolia aj tradícia horského poľnohospodárstva, ktorá siaha tisíce rokov späť. Poslaním centra cestovného ruchu Ötztal Tourismus je rozprávať ľuďom o tomto jedinečnom charaktere. To bolo tiež úlohou pri stavbe jeho novej centrály v Söldene od spoločnosti obermoser + partner architekten z tirolského hlavného mesta Innsbrucku.
Tradičné remeslá
Kľúčovým dizajnovým prvkom nového sídla v Ötztale je jeho smrekovcová šindľová fasáda. Strechy a fasády v alpskom regióne boli po stáročia chránené pred extrémnymi poveternostnými podmienkami drevenými šindľami. K tomu sa hodí predovšetkým drevo z miestneho smrekovca, ktoré je prirodzene veľmi odolné voči poveternostným vplyvom. Sivá patina, ktorú drevo vystavené slnku obvykle získa až v priebehu času, bola na fasáde novej budovy v Söldene vytvorená efektnou sivou lazúrou so vzhľadom starého dreva Pullex Silverwood od ADLER. Na drsnom povrchu smrekovcových šindľov vytvára táto lazúra jedinečný, výrazný vzhľad v dúhových šedých tónoch, ktorý vytvára asociácie s trblietavými horninami okolitých hôr.
Moderný dizajn
O šindľovú fasádu a ďalšie tesárske práce sa postaralo Ötztalské tesárstvo Franz Thurner. Celková spolupráca s regionálnymi spoločnosťami bola založená na dôslednom dodržiavaní filozofie udržateľnosti, s ktorou spoločnosť obermoser + partner projekt realizovala, ako je napríklad využitie miestnych materiálov s krátkymi dodacími trasami. To platí nielen pre drevo, ale aj pre jeho povrchovú úpravu – produkty tirolského výrobcu farieb a lakov ADLER. Nábytok zo stolárskej dielne Josef Riml dostal prirodzený, matný vzhľad vďaka transparentnému nábytkovému laku ADLER PUR-Naturmatt. Okná zo smrekovcového dreva od juhotirolského výrobcu Tip Top dostali svetlý prírodný odtieň lazúry. Na sivej fasáde potom asymetricky umiestnené okná vytvárajú jasný kontrast a dodávajú novopostavenej budove moderný vzhľad. Neobvyklú geometriu budovy dokresľujú aj šikmé steny. Súvislá podlahová krytina spája okolitú promenádu s prízemím turistického centra, ktoré má celopresklenú stĺpovú fasádu. Kancelárie a zasadacie miestnosti na horných poschodiach akoby sa na nej vznášali. Budova funguje nielen ako nový domov pre tím Ötztal Tourismus, ale vyhlasuje sa aj za architektonickú dominantu v centre Söldenu, kde sa snúbi tradícia a moderna.
© adler-lacke.com