V smrekovcovom šate
Šaty robia človeka – alebo dom. Staromódna budova hotela v slovinskom údolí Bohinj prešla kompletnou rekonštrukciou od renomovanej miestnej architektonickej kancelárie OFIS. Tím architektov pridal k nevzhľadnej starej budove novú fasádu zo smrekovcového dreva, čím spojil užitočné s krásnym: postriebrená fasáda zlepšuje statiku, otvára nové priestory a vytvára elegantné spojenie medzi modernou architektúrou a kultúrno-prírodnou krajinou oblasti Julských Álp.
Hlboké zelené lesy a alpské lúky, krištáľovo čisté jazero, jednoduché farmárske dedinky medzi nimi a drsné štíty masívu Triglav na obzore: každý, kto trávi dovolenku tu v Julských Alpách, hľadá pokoj a jasnosť, živú atmosféru. spojenie s prírodou a tradíciou. Sľub, ktorý hotel Bohinj, plánovaný v roku 2021 slovinskou architektonickou firmou OFIS, spĺňa aj architektonicky: svojou fasádou z miestneho smrekovcového dreva v elegantnom odtieni sivej harmonicky zapadá do svojho alpského prostredia. Zatiaľ čo zvislé laty drevenej fasády odrážajú geometriu stromov v blízkom lese, štítové tvary striech odrážajú nielen siluetu hôr, ale aj regionálnu architektúru takzvaného Toplaru: stodoly z dreva, pod ktorou je uskladnené seno, úroda či náradie, chránené pred dažďom a snehom. Tento odkaz na miestnu stavebnú tradíciu treba chápať ako vedomé vyhlásenie ocenenej architektonickej firmy OFIS: prosba o lokálny dizajn, o regionálnu identitu namiesto globalizovanej, zabehnutej moderny.
Elegantné obloženie
Tento dizajn v súlade s krajinou a tradíciou tiež znamená jasné vymedzenie sa od predchádzajúcej budovy, Hotela Kompas: postaveného v roku 1990 a opakovane rozširovaného a prestavovaného počas nasledujúcich troch desaťročí, bez dlhodobého plánovania alebo architektonického konceptu. Nakoniec hotel vyzeral ako zmes kúskov alpskej architektúry. Noví majitelia sa preto rozhodli urobiť jasno: hoci by mala byť stavebná konštrukcia zachovaná – v neposlednom rade z dôvodu trvalej udržateľnosti – mala by byť zásadne prerobená nielen vizuálne, ale aj konštrukčne. Doslova nosným prvkom je kovový rám, ktorý bol takpovediac umiestnený nad existujúcim plášťom budovy s hrazdenou fasádou. Spolu s novo osadenými železobetónovými stenami spevňuje statiku objektu. Zároveň mohli pribudnúť nové balkóny, cez ktoré sa hosťovské izby otvárajú do krajiny. K vstupnej fasáde budovy pribudla prístavba, v ktorej sa nachádza dvojposchodová hala, zimná záhrada, reštaurácia a miestnosť na podávanie raňajok.
Celá fasáda
Z kovu tejto vonkajšej konštrukcie však už nevidno nič: rám – a tiež do neho integrované vetracie otvory, bleskozvody a dažďové zvody – sú opláštené fasádou zo silne kefovaného smrekovcového dreva, ktoré vyrobila firma zhotovujúca drevostavby Riko Hiše a povrchovo ich upravila lazúrou s kovovým vzhľadom Pullex Silverwood od ADLER vo farebnom odtieni Silber. Lazúra chráni drevo a zároveň mu dodáva prirodzene starý vzhľad, ktorý ukazujú aj charakteristické senníky, farmy a salaše v údolí Bohinj: architektúra, do ktorej je vpísaná príroda a tradície a ktorá je autenticky spojená s jedinečnou okolitou krajinou.
© adler-lacke.com