Strieborno-sivá vila
Ktoré dieťa nesníva o svojom malom kráľovstve - herni, altánku alebo domčeku na strome, v ktorom sa môže hrať a šantiť, ako len chce, bez toho, aby do toho zasahovali dospelí. Architekti Gudrun Fleischmann-Oswaldová a Thomas Oswald zo salzburskej architektonickej kancelárie FLEOS realizovali sen o kráľovstve pre najmenších veľmi netradičným spôsobom: k rodinnému domu pridali striebristý trblietavý „detský kútik“ - svetlú obývaciu izbu, herňu a spálňu pre mladých s priamym prístupom k zeleni.
Mestská obytná štvrť sa rozprestiera na jedinečnom mieste blízko rybníka Leopoldskroner v Salzburgu: miestna rekreačná oblasť s množstvom zelene priamo na dosah ruky, množstvom pokoja a pohody, a napriek tomu len pár minút od starého mesta Salzburgu, s pevnosťou Hohensalzburg na dohľad. Tiché ulice prechádzajúce sídliskom sú lemované rodinnými domami, mnohé z nich postavené v desaťročiach po druhej svetovej vojne - preto už trochu zostarli. Odvtedy sa zmenili nielen predstavy o interiérovej a exteriérovej architektúre, ale aj chápanie materiálov - a v neposlednom rade technické možnosti, napríklad čo sa týka energetickej bilancie.
Omladzovacia kúra
Z tohto dôvodu sa noví obyvatelia obytného domu v strede sídliska rozhodli pre radikálnu premenu. A keďže kľúčom k úspechu renovácie je dobre premyslený plán, klienti si sadli za stôl s Gudrun Fleischmannovou a Thomasom Oswaldom zo salzburskej architektonickej firmy FLEOS. Gudrun Fleischmann-Oswaldová a Thomas Oswald, ktorí založili FLEOS pred 20 rokmi, definujú svoje architektonické poslanie: „Pre nás nie je dôležitý vzhľad, ale priestor a jeho vyjadrenie," a tak aj pristupovali k tomuto projektu. Ťažiskom ich intenzívnej dizajnérskej práce bol zásadný redizajn interiéru. Ak bola existujúca budova rozdelená do troch samostatných bytových jednotiek, stavil FLEOS namiesto toho na otvorenosť s voľnými viditeľnými líniami, na vzdušnosť a svetelnosť a na dizajn miestnosti vyzdvihujúci komunikáciu. Napríklad prichádzajúceho hosťa možno pozdraviť z kuchynskej časti. Jednotlivé oblasti bytového domu sú navzájom spojené, ale zadné miestnosti zostávajú zachované.
Kráľovstvo pre deti
Interiér už nie je primárne delený štrukturálnymi podmienkami, ale svojou funkciou. Priestory na varenie, stravovanie a bývanie sa nachádzajú na dvoch horných poschodiach, kde sa nachádza aj priestranná krytá terasa, ktorá je priamo spojená so záhradou schodiskom. Spálne sú na prízemí. Táto oblasť sa ukázala byť obzvlášť vhodným miestom pre najmenších: pre najmladších členov rodiny architekti navrhli „detský kútik“, priestrannú prízemnú prístavbu so vstupom do záhrady, spojenú so skutočným domom pomocou skladacích dverí, ale ešte stále vlastným kráľovstvom.
Úprimné, pohodlné, úžasné
Po renovácii je budova na nepoznanie nielen v interiéri, ale aj zvonku. „Používanie poctivých materiálov bolo v osobitnom záujme majiteľov budovy," vysvetľuje Gudrun Fleischmannová. Zatiaľ čo v interiéri sa okrem iného na podlahách spracovalo masívne drevo alebo surová oceľ, v dizajne „detského kútika“ dominuje čisté drevo. Na elegantne trblietavú drevenú fasádu použila stavebná spoločnosť Holzbauunternehmen Miberger z rakúskeho mesta Lofer pílené smrekové dosky, ktoré povrchovo upravili strieborno-sivou lazúrou Pullex Silverwood vo farebnom odtieni Silber (striebro). „Vďaka hrubo pílenej štruktúre dreva sa strieborný lesk lazúry dostane do svojej vlastnej podoby a vytvára atraktívny kontrast s čiernou omietkou fasády,“ vysvetľuje Gudrun Fleischmann-Oswaldová. Aj v interiéri vytvára veľa dreva na stropoch, stenách a podlahách celkovú príjemnú atmosféru. „Buďte drzé, divoké a úžasné“: Pippi Dlhá Pančucha použila toto heslo pre svoju vilu Kunterbunt. Sme si istí: v salzburskej strieborno-sivej vile je minimálne rovnako úžasné byť dieťaťom!
© adler-lacke.com