Spoločenská miestnosť
Architektúra navrhuje nielen jednotlivé budovy, ale aj priestor medzi nimi. Architekt Andreas Volker poskytuje obzvlášť úspešný príklad toho, ako inovatívne architektúra formuje verejný priestor s novou budovou farského centra v Bruck an der Grossglocknerstrasse v Pinzgau v Salzburgu. Spolu s novogotickým kostolom tvorí fara celok, ktorý je harmonický aj vzrušujúci a otvára medzi nimi konvenčný priestor na stretnutia.
Náboženstvo znamená spoločenstvo: spoločné bohoslužby v kostole, ale aj zhromaždenie na námestí kostola po omši, pri oslavách a procesiách, rovnako ako stretnutie vo farskej miestnosti počas skupinových hodín a v kaviarni pre seniorov, na farskej rade a na fašingovom plese. V Bruck an der Glocknerstraße bolo nedostatok vhodných miest pre tento cirkevný komunitný život: stará farská sieň bola v dezolátnom stave, priestor vedľa novogotického kostola Panny Márie bol stiesnený a ovplyvnený dopravou. Architekt Andreas Volker zo Zell am See preto využil poverenie, aby dal farnosti novú farskú sálu s redizajnom verejného priestoru pre farský život: stará budova bola zbúraná, čo umožnilo výstavbu priestranného, upokojujúceho kostola na námestí; nová budova bola postavená na susednom pozemku.
Udržateľná drevostavba
Nová fara bola postavená ako udržateľná drevostavba, ktorá zabezpečila krátku dobu výstavby a vysoký energetický štandard. Architekt zvolil miestny smrekovec pre fasádu i drevené povrchy v interiéri - pocta alpskej tradiícii drevostavieb v Pinzgau, ktorý je bohatý na smrekovcové lesy. Pílené smrekovcové drevo na fasáde bolo ošetrené miestnou drevárskou spoločnosťou Riedlsperger vysokokvalitnou ochrannou lazúrou na drevo Pullex Silverwood v teplom sivom odtieni od spoločnosti ADLER. Lazúra zabezpečuje prirodzené zafarbenie dreva pod vplyvom alpského počasia a zaisťuje trvalo krásny a prirodzený vzhľad dreva bez opätovného náteru. Okná sú zasadené do hĺbky a sú štrukturálne chránené, svetlo hnedé naolejované smrekovcové okná pekne kontrastujú s decentnou sivou fasádou. V redukovanom, jednoduchom dizajne a prirodzených farebných tónoch korešponduje fara s novogotickým farským kostolom, v interiéri ktorého bolo použité tiež smrekovcové drevo. Nová budova zároveň nastavuje zaujímavý akcent modernej architektúry v tradičnej mestskej scenérii Brucku.
Miesto stretávania
Andreas Volker sa spoliehal na miestne smrekovcové drevo tiež pri návrhu interiéru: obytné jednotky, ktoré boli umiestnené v dvoch horných poschodiach, prepožičiavajú podlahám, oknám a nábytku z smrekovca, na rozdiel od bielych stien a bielo natretých interiérových dverí, modernú útulnosť. Aby sa zdôraznil a chránil charakter dreva, bol nábytok v stolárstve Andexer dvakrát lakovaný produktom ADLER PUR-Naturmatt. Vysokokvalitný dvojkomponentný lak na nábytok chráni nábytok aj pri silnom namáhaní a zachováva autentický vzhľad a pocit z dreva. Farská miestnosť tvorí srdce novej farskej sály. Stenové a stropné obloženie z smrekovca vytvára modernú, prirodzenú atmosféru, zatiaľ čo priestranné smrekovcové okná od podlahy k stropu otvárajú priestor ku kostolu a novo vytvorenému námestiu kostola. Týmto spôsobom sa 150 rokov stará posvätná budova spája s novovytvorenou farskou sálou a otvoreným priestorom medzi nimi a vytvára homogénny celok, ktorý vytvára nové miesto na stretnutia a pre komunitu v srdci Brucku.
© adler-lacke.com