Divoký les
Späť ku koreňom! V národnom parku Čierny les, ktorý bol založený v roku 2014, má opäť vzniknúť prales. Prírode je dovolené sa voľne vyvíjať s čo najmenším počtom ľudských zásahov. Nerušene a nespútane. Aj padnuté stromy majú priestor. Na lesnej pôde mach a huby prerastajú opadanými vetvami i kôrou: mŕtve drevo vytvára nové životné prostredie! Z tejto ústrednej myšlienky vyrástlo aj nové návštevnícke informačné centrum z ateliéru Sturm und Wartzeck Architekten. Časti budovy akoby ležali krížom krážom a cez seba – ako kmene stromov v lese.
To, čo sa zdá byť také jednoduché a náhodné, je výsledkom starostlivo premysleného plánu. Samozrejme cieľom bolo čo najviac ochrániť okolitý les národného parku. Staré stromy boli zachované, stavebné bloky boli dômyselne umiestnené a zasadené medzi ne. Stavba bola vždy vykonávaná s najväčšou ohľaduplnosťou k prírode. Šetrnosť k životnému prostrediu a udržateľnosť stáli v popredí aj pri použitých materiáloch. Predovšetkým bolo použité drevo z miestnych stromov - stabilný stavebný buk, jedľa biela na konštrukčné prvky a pre dizajn interiéru a tiež schwarzwaldský smrek na šindľovú fasádu. Čo nás privádza k najvýraznejšiemu prvku designu: všetky budovy zdobí striebristá drevená šupinatá fasáda. „Striebornosivé šindle reprodukujú farbu a štruktúru kmeňov jedle,“ vysvetľujú Jörg Sturm a Susanne Wartzeck zo Sturm & Wartzeck Architekten, ktorí súťaž vyhrali so svojím prírode blízkym dizajnom.
Šupinatá koža
Na dosiahnutie tohto organického povrchu, ktorý umožňuje budove dokonale splynúť s okolitým lesom, použil tím zo šindľového centra Schindelzentrum Allgäu „tajnú zbraň“ – Pullex Silverwood od ADLER. „Šindle boli máčané v zmesi 50:50 strieborného a bezfarebného odtieňa - to vytvára tento jedinečný, zámerne nepravidelný vzhľad,“ vysvetľuje Simon Hummel zo šindľového centra. Napriek tomu, že sa o tom dlho diskutovalo, nakoniec sa projektový tím rozhodol z dôvodu zachovania hodnoty ošetriť drevo ochrannou lazúrou ADLER. A je dokázané, že umelé zosivenie môže vyzerať aj takto: nie jednotne, ale ako rôznou mierou zvetrané. Jednoducho živé!
Lesná prechádzka
Keď už hovoríme o živom: návštevnícke centrum dáva hosťom príležitosť nielen vidieť rôzne „poschodia“ zvieracej a rastlinnej ríše lesa zblízka a zo širokej perspektívy, ale tiež ich skutočne zažiť. Vyhliadkové poklopy a panoramatické okná umožňujú vzrušujúce výhľady a vhľady, otvorená lávka vedie k mierne naklonenej vyhliadkovej veži, ktorej plošina tróni vysoko v korunách stromov a umožňuje nádherný výhľad do všetkých strán. Mimochodom, tento „stojaci kmeň“ bol obložený šindľom z aljašského cédra, tiež dokončený lazúrou Pullex Silverwood, aby sa dosiahol konzistentný vzhľad napriek vertikálnemu namiesto horizontálneho vzoru pokládky. ZÜBLIN Timber sa chopil náročných stavebných prác z dreva a ocele podľa plánov statikov Schlaich Bergermann Partner SBP GMBH ako generálny dodávateľ, podporovaný zákazníkmi ADLER Holzbau Schaible a Zimmerei Hansmann. Použité krížovo lepené drevené prvky vyrobené z jedľového dreva chránia ADLER Lignovit Primo a ADLER Lignovit Lasur vo farebnom odtieni Weide (vŕba).
Hľadanie stôp
Jeden materiál dominuje aj dizajnu interiérov, kde sa návštevníci môžu prechádzať, skúmať, jesť, nakupovať alebo sledovať stopu lesa a jeho obyvateľov v stálej expozícii: drevo. A to drevo vo svojich najkrajších odtieňoch – dokončené povrchovými úpravami ADLER! Aby bol zachovaný a podčiarknutý charakter paluboviek z miestnej jedle bielej, ktoré boli použité na vnútorné obloženie, firma Häussermann ich upravila úplne špeciálnym náterom: vodouriediteľným lakom ADLER Bluefin Multilux Softmatt natónovaný ADLER Aqua-Tint do svetlej tabakovo sivej. Pri vstavanom nábytku z stolárstva Kalmbach bol ADLER Aqua-Soft CFB natónovaný ľahučko do biela trochou ADLER Aqua-Tint. A vďaka ADLER Aquawood Natureffekt v odtieni Paris sú drevohliníkové okná od firmy Kehrel prirodzené a napriek tomu nevšedné. V súlade s mottom prvého a zatiaľ jediného národného parku v Bádensku-Württembersku: „O trochu divokejšie!“
© adler-lacke.com