Campus budúcnosti
Žiadna elitárska slonovinová veža, ale živý maják. Na okraji mesta, ale stále uprostred života. Miesto, kde sa nepočíta materiál, ale to, čo z neho urobíte: vďaka ďalšiemu citlivému vývoju Riepl Riepl Architekten sa areál univerzity Johannesa Keplera v Linzi predstavuje ako moderné vzdelávacie centrum.
Je to najväčší univerzitný kampus v Rakúsku. A možno najkrajší. Od roku 1966 okolo idylického zámockého rybníka na mieste bývalého zámku Auhof na východnom okraji Linzu vyrástol rad výskumných a výučbových zariadení. S dobre premyslenými rozšíreniami dokončili nedávno Riepl Riepl Architekten súbor Univerzity Johannesa Keplera a obohatili ho o súčasný vlastný obraz. Pretože univerzita je dnes viac než len statická vzdelávacia budova - znamená pohyb a stretnutie!
Otvorený bod kontaktu
Priestranný areál s viac ako 20 budovami ponúka dostatok podnetov k pohybu - chýbalo tu centrálne miesto stretnutia. Gabriele Riepl, Peter Riepl, Christof Pernkopf a ich tím tento nedostatok napravili pomocou „Kepler Hall“. Okamžite vás upúta budova tvoriacou rozhranie medzi univerzitným komplexom a mestskou časťou, most medzi verejným a univerzitným životom. Slúži ako prvý kontaktný bod, ako vizitka a viacúčelová miestnosť. Pretože aulu veľkú ako chrám s konzolovou strechou na filigránových podperách je možné využiť rôznymi spôsobmi. Môže byť použitá ako tanečná sála i ako športová hala, ako informačné centrum alebo ako galéria a počas víkendového trhu by vyzerala rovnako dobre ako na konferencii vedcov. Veľkorysé farebné záclony - umelecký projekt Gilberta Bretterbauera - umožňujú zlúčenie otvorených a uzatvorených priestorov. To je presne dôvod, prečo supervízor architektov ADLER Manfred Höfurthner odporučil pre prvky z masívneho dreva náter ADLER Lignovit Terra. Ekologický olej na drevo, ktorý možno použiť bez váhania vnútri aj vonku, prepožičiava Kepler Hall vo farbe Puma ušľachtilý, zdržanlivý tmavý vzhľad, vďaka ktorému dokonale zapadá do siluety kampusu.
© adler-lacke.com