Ako ryba vo vode
Špliechať, kvapkať, čvachtať sa ... Keď je okolo voda, cítia sa deti úplne spokojne. Pri stavbe novej Kneippovej škôlky v hornobavorskej obci Walting boli vo svojom živle aj architekti zo štúdia Fischer Rüdenauer: navrhli zariadenie, ktoré podporuje zdravý vývoj detí na základe piatich pilierov Sebastiana Kneippa.
Obec stavia škôlku. Potiaľto úplne bežná situácia. Skutočnosť, že mestečko s 2500 obyvateľmi v nemeckom Hornom Bavorsku vypíše medzinárodnú architektonickú súťaž namiesto toho, aby na lúke jednoducho postavila funkčnú budovu bez ducha a lásky, je však mimoriadna. Rovnako ako je mimoriadna škôlka, ktorú prevádzkuje Nadácia katolíckej cirkvi vo Waltingu. Tak ako jej predchodca, ktorý sa už stal príliš malým, je aj nový Kneippov detský dom St. Johannes zariadený podľa predstáv bavorského priekopníka vodoliečby a kňaza Sebastiana Kneippa. V duchu piatich pilierov zdravia - vody, pohybu, výživy, rastlín a rovnováhy v živote sa tí najmenší učia, ako si uvedomovať svoje zdravie. So svojim návrhom, ktorý tento zámer podporuje, zvíťazili v súťaži architekti Fischer Rüdenauer zo Stuttgartu a s jeho následnou realizáciou získalii aj srdcia detí a opatrovateľov.
Voda
Bez vhodnej nádoby nám voda pretečie medzi prstami. Tím okolo Olivera Fischera a Arne Rüdenauera preto vytvoril rámec pre materskú školu: sebavedomý súbor stavieb obklopuje vnútorný dvor a je lemovaný svahom. Detský dom je veľkoryso prístupný cez nádvorie. To susedí priamo s autobusovou zastávkou, takže deti môžu do budovy chodiť aj samy. Všeobecne bolo pre projektantov dôležité systém čo najlepšie prepojiť a zahrnúť do urbanistickej situácie. Nová budova tvorí vzdelávací kampus so susednou školou a športoviskom. V jednopodlažnej budove sa ďalej nachádzajú jasle pre najmenších, spoločenská sála a viacúčelová miestnosť. Tri výrazné kocky spoločných miestností utvárajú hlavnú siluetu a nájdeme ich aj v logu domu detí. Voda je určujúcim prvkom Kneippovho konceptu: vodné plochy, drevené chodníky a ihriská na nádvorí sú prístupné na úrovni terénu z každej časti budovy.
Drevo
Druhý prvok určuje samotnú stavbu: drevo! Ekologický materiál bol veľkoryso použitý v interiéri aj exteriéri. Povrchová úprava ADLER Lignovit Lasur vo farebnom odtieni Naturgrau (prírodná sivá) a následne ADLER Lignovit Platin vo farebnom odtieni Pyritgrau (pyritová sivá) dodávajú fasáde zo smrekového dreva umiernený, prirodzený vzhľad. Vnútri vytvárajú ľahké drevené prvky hrejivú atmosféru: nástenné akustické panely Lignotrend z jedle bielej s povrchovou úpravou ADLER Lignovit Interior UV 100, akustické podhľady od Ladenburger alebo povrchy stien a dverí zo smreku a jedle, natretých produktom Lignovit Interior UV 100. Veľké okná určené aj na sedenie prinášajú do budovy mnoho svetla a zároveň ponúkajú pútavé výhľady. Aby na to použité dubové drevo vyzeralo a pôsobilo úplne prirodzene, ale napriek tomu bolo optimálne chránené, použili v stolárstve Blüml na impregnáciu drevohliníkových okien produkt ADLER Aquawood TIG HighRes a nalakovali ich náterom s prírodným vzhľadom ADLER Aquawood Natureffekt. Vďaka odolným, na pohmat príťažlivým materiálom a vysokému energetickému a kvalitatívnemu štandardu budovy nemávajú deti zadreté triesky či studené nohy ani pri behaní naboso, čo Sebastian Kneipp toľko oceňoval a propagoval. Niet divu, že sa deti vo svojom novom dome cítia výnimočne dobre!
© adler-lacke.com