Príprava, údržba & oprava

Brúsenie dreva: 10 tipov pre dokonalý povrch

Či už kuchyne, stoly, interiérové ​​dvere alebo okná – na získanie dokonalého povrchu je potrebné drevo náležite upraviť. Ako dôležitá súčasť povrchovej úpravy je brúsenie súčasťou každodennej práce každého stolára, oknára či maliara. Zdrsnením povrchu sa laky či lazúry ľahko vstrebú a odstránia sa nerovnosti, drsné miesta, zvyšky lepidla či farby.

Na dosiahnutie dokonalých výsledkov na vašom drevenom povrchu pre vás ADLER odborníci na aplikáciu zhrnuli 10 tipov na brúsenie dreva.

Pracovné kroky

  1. Tip 1: Od hrubého po jemné

    Obvykle sa brúsi od hrubého po jemné. Každým krokom brúsenia sa povrch zjemňuje a stopy po brúsení sú čoraz menšie. Zvyčajne stačia 3 kroky, ale nerobte príliš veľké skoky. Nikdy nevynechávajte viac ako jednu zrnitosť.

  2. Tip 2: Namiesto leštenia brúste

    Príliš „leštené“ drevo, vykazuje slabú priľnavosť laku. Výhodný je teda určitý vzor brúsenia alebo zdrsnenie povrchu.

  3. Tip 3: Venujte pozornosť zrnitosti a farebnému odtieňu

    Čím je brúsenie hrubšie, tým je farebný odtieň moridla alebo základného náteru v skladbe povrchovej úpravy tmavší.

  4. Tip 4: Pravidelne odstraňujte prach

    Pri brúsení vzniká jemný prach. Ten vždy priebežne odstraňujte. Nepôsobí potom ako nežiaduce abrazívum. Zabránite tiež príliš rýchlemu zaneseniu brúsiva brúsnym prachom.

  5. Tip 5: Vyhnite sa mastným brúsnym zónam

    Ak sa brúsivo otupí, najskôr odstráňte prach z brúsneho materiálu – môže byť len „upchatý“. Ak sa naozaj otupil, vymeňte príslušné brúsivo, inak sa brúsená zóna „zamastí“.

  6. Tip 6: Brúsenie ako celok

    Vždy obrúste celý povrch namiesto čiastkového brúsenia. To udržuje nízke teplotné zaťaženie a zabraňuje vzniku škvŕn v lakovanom povrchu.

  7. Tip 7: Pozor na teploty

    Nadmerné teploty spôsobené tupým brúsnym papierom môžu viesť k zuhoľnateniu povrchu. Voskové zložky sa môžu v lakoch roztopiť – pozor na následnú priľnavosť laku!

  8. Tip 8: Zabráňte stopám po brúsení

    Stopy po brúsení sa spätne ťažko opravujú. Preto najmä pri strojovom brúsení treba dávať pozor, aby na povrchu nezostali stopy po brúsení.

  9. Tip 9: Dávajte pozor na smer

    Ak chcete odstrániť vrstvy dreva alebo laku, brúste naprieč drevných vlákien. Pre peknú povrchovú úpravu je však nevyhnutné brúsiť v smere vlákien, aby ste sa vyhli škrabancom.

  10. Tip 10: Medzibrúsenie

    Okrem brúsenia dreva alebo brúsenia iných podkladov ako sú fólie, kov a pod., sa brúsenie používa aj ako medzistupeň v procese lakovania. Počas medzibrúsenia sa skracujú drevné vlákna, ktoré sa postavili po základnom nátere. Brúseniím sa tiež vytvára dobrá priľnavosť pre ďalšie vrstvy laku.

© adler-lacke.com