© Wilhelm Eder GmbH
Nábytok

Odpočinkové zákutie vo vínnom sude

Takmer žiadna spoločnosť sa dnes nevyhne téme udržateľnosti. Ale len málokto sa ním zaoberá tak vážne a dôkladne ako Wilhelm Eder GmbH v Bad Dürkheime (Porýnie-Falcko). Špecialista na drevené sudy a nábytok zo sudov ukazuje, ako môže vyzerať udržateľné spracovanie dreva – od kmeňov stromov z miestneho lesníctva až po recykláciu vyradených sudov.

© Wilhelm Eder GmbH
© Wilhelm Eder GmbH
© Wilhelm Eder GmbH

Tradičné remeslo

Človek by nemal vyťať viac stromov, než môže znova vyrásť. Touto myšlienkou položil nemecký lesník Carl von Carlowitz základ konceptu udržateľnosti. A možno túto vetu má v hlave Markus Eder, keď sa vydáva na túru Falckým lesom pri Annweileri a z viac ako 200 rokov starých dubov si vyberá tie, z ktorých majú byť jeho firmou vyrobené sudy. Pretože za každý vyrúbaný strom sa vysadí jeden až dva nové – tak, aby boli zásoby dreva rodinnej firmy zaistené na 200 rokov. Všeobecne výroba sudov vyžaduje veľa výdrže a veľa času a trpezlivosti. Než je možné drevo ďalej spracovať, musia sa lamely narezané na vlastnej píle niekoľko rokov sušiť.

Potom ich preberajú debnári. V tradícii storočnej remeselnej výroby sú dosky ohýbané silou ohňa a vody a spájané do suda. A potom? Sud sa toustuje (opaľuje). Tak sa nazýva proces, pri ktorom sud získava na dubovom ohni svoju individuálnu chuť, ktorú má neskôr odovzdať vínu, whisky alebo pivu. Proces, ktorý vyzerá trochu ako mágia, ale v skutočnosti ide o jednoduchú chémiu. „Nastavením správnej teploty a dĺžky tepelnej úpravy môžeme drevo rozdeliť na jeho chemické zložky tak, že uvoľníme drevný cukor,“ vysvetľuje Markus Eder. Každý, kto zvládol umenie tohto opekania – a je len málo tých, ktorí ho zvládli tak dobre ako Markus Eder – sa môže pohrať s celou škálou chutí: od mandlí po med, od Nutelly po marshmallow.

Nový život pre staré sudy

Nie je teda divu, že na sudy majstra Edera prisahajú zákazníci po celom svete. Sudy sa používajú roky, niekedy aj desaťročia, na vycibrenie chuti vína, piva a liehovín. Pokiaľ potom sud v určitom okamihu dosúži a je nahradený novým, začína svoj druhý život v spoločnosti Wilhelm Eder GmbH: ako sud na dažďovú vodu alebo barový nábytok, ako sedacia súprava alebo ako regál na víno. Celé prezentačné a degustačné miestnosti boli vyrobené v stolárstve Wilhelm Eder GmbH z vyradených sudov. Alebo aj špecialita - „sudový altánok“: vyrobený z 20 000-litrového suda s priemerom 2,5 metra, so štyrmi miestami na sedenie. Sud bol najprv rozobraný, potom vyčistený a obrúsený, aby sa odstránila príliš výrazná patina.

Sud bol potom vo firemnej stolárni znovu zmontovaný, na zadnej strane uzavretý pôvodným dnom suda a nalakovaný 2K nábytkovým lakom ADLER Ventopur (dnes nahradený produktom Aduro Vento) s nízkym stupňom lesku G10 pre spoľahlivú ochranu. Pohodlná sedacia súprava so stolom a lavicami bola tiež vyrobená z dreva zo sudov lakovaného Ventopurom. Sud nielen vyzerá novo ako prvý deň, ale je tiež dobre pripravený na budúce úlohy: ako miesto na odpočinok alebo súkromný rozhovor, na útulné posedenie s vínom alebo úspešné stretnutie so zákazníkom.

© adler-lacke.com