Prechod na vodouriediteľné farby a laky: malé prekážky, veľké príležitosti
Mnohí stolári a tesári teraz premýšľajú o prechode na vodouriediteľné farby – z dobrých dôvodov: vodouriediteľné systémy povrchovej úpravy sú šetrné k životnému prostrediu a klíme, ponúkajú jasné zdravotné a bezpečnostné výhody a sú atraktívne aj z ekonomického hľadiska. Koľko organizačného úsilia si však vyžaduje prechod? Aké investície sú potrebné? A ponúkajú laky na báze vody skutočne rovnakú kvalitu? Manuel Mathes, odborník na aplikáciu a školenia rakúskeho výrobcu lakov a farieb ADLER, už podporil mnohých spracovateľov pri prechode na vodouriediteľné farby a laky, a preto presne vie, čo je dôležité. V tomto rozhovore odpovedá na najdôležitejšie otázky:
19. 6. 2024
Aké sú argumenty v prospech prechodu na vodouriediteľné farby a laky?
Je to vlastne celkom jednoduché: farby na báze vody nemajú žiadne relevantné nevýhody, ale majú mnoho výhod. Sú dobré pre životné prostredie a ochranu klímy, sú dobré pre zdravie a bezpečnosť pri spracovaní, sú bezproblémové z hľadiska skladovania a likvidácie a z hľadiska kvality sú prinajmenšom na rovnakej úrovni ako výrobky na báze rozpúšťadiel. A ďalší veľmi dôležitý bod: vo väčšine prípadov sú aj výrazne lacnejšie!
V akom zmysle?
Hoci cena za kilogram je pri vodouriediteľných farbách a lakoch zvyčajne o niečo vyššia, je to viac než kompenzované nižším nanášaným množstvom. To je v priemere približne o 30 g/m2 nižšie v dôsledku vyššieho obsahu sušiny. Okrem toho sa farby a laky na báze vody zvyčajne môžu nanášať ako jednozložkové – čo je ďalší dôležitý cenový faktor. Z našich skúseností vyplýva, že aplikácia vodouriediteľných farieb a lakov ADLER je oveľa lacnejšia. A to ani nezahŕňame vedľajšie náklady: spotreba čistiaceho prostriedku sa zníži o polovicu, pretože ho možno miešať s vodou v pomere 1 : 1, a výrazne sa zníži aj množstvo odpadu.
A sú vodouriediteľné farby a laky naozaj oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu?
Obsah prchavých organických látok vo vodouriediteľných farbách a lakoch je desaťkrát nižší ako v rozpúšťadlových farbách – nový transparentný lak Bluefin Unistar od ADLER je dokonca úplne bez prchavých organických látok. Rozpúšťadlá v náterových materiáloch sa uvoľňujú do ovzdušia vo forme emisií nielen počas nanášania a schnutia, ale aj niekoľko týždňov po ňom, v závislosti od spôsobu vetrania. Je známe, že tieto emisie rozpúšťadiel znečisťujú životné prostredie a klímu, môžu dráždiť sliznice v uzavretých miestnostiach a sú zodpovedné aj za nepríjemný zápach, ktorý môže viesť aj k sťažnostiam susedov spracovateľských podnikov. Výroba lakov a farieb na báze rozpúšťadiel je tiež veľmi náročná na zdroje, keďže suroviny sú zväčša z ropy. Existuje aj riziko požiaru a výbuchu – preto sa na skladovanie farieb a lakov na báze rozpúšťadiel vzťahujú prísne predpisy. Toto všetko je pri vodouriediteľných farbách a lakoch eliminované.
Existujú ďalšie zdravotné riziká?
Nie, práve naopak. V spoločnosti ADLER zásadne používame suroviny, ktoré sú z toxikologického hľadiska čo najmenej škodlivé, a vyhýbame sa látkam, ktoré sú nebezpečné pre životné prostredie a zdravie. Obsah monomérnych izokyanátov vo všetkých našich tužidlách je nižší ako limitná hodnota 0,1 % a extrémne nízky obsah VOC znamená, že farby a laky na báze vody produkujú len minimálne emisie. To všetko potvrdzujú nezávislé inštitúcie. Výsledky jasne ukazujú, že naše vodouriediteľné farby a laky sú pri správnej aplikácii bezpečné na spracovanie a používanie. Obavy z vdychovania aerosólov alebo prachu z brúsenia sú tiež neopodstatnené, pokiaľ sa dodržiavajú potrebné opatrenia bezpečnosti pri práci, ako sú ochranné okuliare, masky s kombinovaným filtrom alebo odsávanie vzduchu – to platí pre laky na báze vody, ako aj pre laky na báze rozpúšťadiel.
Napriek tomu mnohí stolári váhajú s prechodom, pretože sa obávajú vysokých investícií.
Podľa mojich skúseností je vynaložené úsilie zvyčajne oveľa menšie, ako sa predtým obávali, pretože väčšinu existujúceho vybavenia možno naďalej používať. V spoločnosti ADLER sa považujeme za partnera pri riešení problémov našich zákazníkov. Nielenže im dodávame vysokokvalitné vodouriediteľné farby a laky, ale náš technický predajný tím ich podporuje aj počas celého procesu prechodu na novú technológiu: spoločne si pozrieme lakovacie priestory a poradíme zákazníkovi, aké zmeny sú potrebné, zaškolíme tím v používaní vodouriediteľných farieb a lakov – a ak je ešte potrebné príslušenstvo na lakovanie, môžeme mu poskytnúť potrebné vybavenie.
Čo presne je potrebné?
Pre farby a laky na báze vody sú potrebné striekacie pištole z nehrdzavejúcej ocele – ale to je dnes už väčšinou štandard. Zvyčajne odporúčame zakúpiť si novú lakovaciu pištoľ s hadicami a starú lakovaciu pištoľ použiť, ak je potrebné občas naniesť farbu na báze rozpúšťadiel. Okrem toho je potrebná nová súprava trysiek – na vodouriediteľné farby a laky sú potrebné o niečo väčšie trysky – a koagulačná sada na oddelenie pevných častíc od zvyškov farby na báze vody. Náklady na všetky tieto nákupy sa pohybujú v nízkom štvorcifernom rozmedzí.
Je potrebné vykonať ďalšie úpravy v oblasti sušenia?
Vodouriediteľné farby a laky sú o niečo citlivejšie, pokiaľ ide o teplotu a vlhkosť. Ideálna teplota v miestnosti je 20 až 25 °C a vlhkosť vzduchu 40 až 65 %. Často už takáto klíma v miestnosti existuje a nie je potrebné nič meniť. V iných prípadoch stačia malé opatrenia – napríklad ventilátor alebo zvlhčovač vzduchu, ktoré zároveň zabezpečia potrebný pohyb vzduchu. Samozrejme, existuje veľký manévrovací priestor až po modernú sušiareň alebo infračervené sušenie – ale prechod je možný aj veľmi jednoduchými prostriedkami.
Keď už hovoríme o sušení: S akým časom treba rátať?
Pri moderných systémoch vodouriediteľných lakov je rozdiel oproti lakom na báze rozpúšťadiel len nepatrný. Bluefin Unistar od spoločnosti ADLER možno prebrúsiť a naniesť novú vrstvu už po dvoch hodinách, a preto sa vyrovná väčšine lakov na báze rozpúšťadiel. Iné farby a laky na vodnej báze, ako napríklad farba Bluefin Pigmores 4in1 alebo transparentný lak Bluefin Softmatt, ako aj univerzálne vodouriediteľné moridlo Arova Flex, potrebujú 4 až 5 hodín.
Čo sa ešte zmenilo v procese lakovania?
Nie veľmi veľa, v podstate len musíte dávať pozor na niekoľko bodov. Použité lepidlo musí byť kompatibilné s lakmi na vodnej báze a v prípade dreva bohatého na extraktívne zložky, ako je napríklad dub, je potrebný vhodný bezfarebný lak. Okrem toho by sa mal dubový masív pri použití vodouriediteľných moridiel vopred navodovať, aby sa zabránilo zdvíhaniu drevných vlákien. A napokon, rozhodujúcim bodom je zabezpečiť správne nanesené množstvo, t. j. naniesť menej materiálu, ako ste zvyknutí pri produktoch na báze rozpúšťadiel – nesprávne nanesené množstvo je najčastejšou príčinou chýb pri lakovaní. Toto všetko sa dá ľahko naučiť za deň alebo dva. V spoločnosti ADLER ponúkame samostatné školenie v našich servisných strediskách – alebo môžeme prísť priamo do podniku a zaškoliť zamestnancov priamo na mieste.
Ako fungujú vodouriediteľné farby a laky pri dvojzložkovom spracovaní?
Vo väčšine prípadov táto otázka ani nevyvstane, pretože farby a laky na báze vody sa často aplikujú ako jednozložkové – čo je zvyčajne postačujúce. Napríklad 1-zložkový nábytkový lak Bluefin Resist od ADLER má taký odolný povrch, že ju možno použiť aj na kuchynský nábytok alebo v interiéroch hotelov a škôl. To zjednodušuje spracovanie a šetrí náklady. Niektoré vodouriediteľné laky majú pri 2-zložkovom spracovaní o niečo kratšiu dobu spracovateľnosti, približne 5 hodín, čo však pri troche plánovania ľahko postačuje – a spomínaný lak Bluefin Unistar má vďaka inovatívnej technológii zosieťovania dokonca dobu spracovatenosti celé 3 dni!
Otázkou zostáva: Sú vodouriediteľné farby a laky rovnako kvalitné?
V mnohých firmách stále kolujú historky o vodouriediteľných lakoch, ktoré napríklad pri častom dotyku zmäknú alebo zožltnú. Možno to tak bolo pred 30 rokmi, ale pri moderných systémoch to už nie je problém. Pokiaľ ide o výrobky ADLER, môžem zaručiť, že neexistujú žiadne rozdiely v kvalite, a to ani v chemickej a mechanickej odolnosti, ani vo farebnej stabilite. Rozsiahly sortiment ADLER zahŕňa vodouriediteľné farby a laky pre každú oblasť použitia, každý podklad a každý požadovaný vzhľad – až po rôzne efekty na dreve, ako sú naše povrchové úpravy s efektom pravého kovu.
Znamená to, že možno realizovať s lakmi na báze vody a rozpúšťadiel akýkoľvek povrch ?
Vo všeobecnosti áno. Naše oddelenie výskumu a vývoja v spoločnosti ADLER v súčasnosti pracuje na odstránení posledných nedostatkov, napr. v oblasti vysoko lesklých povrchových úprav na báze vody.
Platí to aj pre olejované povrchy?
Pokiaľ ide o oleje, produkty na báze rozpúšťadiel sú stále veľmi obľúbené, a to aj medzi spracovateľmi vodouriediteľných lakov. V praxi to nepredstavuje problém, pretože oleje sa aj tak zvyčajne nanášajú ručne a vzhľadom na ich malú hrúbku vrstvy nespadajú pod smernicu Decopaint. Čoraz obľúbenejšie sú však aj oleje na vodnej báze, ako je náš olej Legno Aqua-Öl – tento produkt sa dá tiež striekať a vďaka nízkemu zvýrazneniu textúry dokonale zachováva napríklad surový charakter starého dreva. Mimochodom, aj laky na báze vody majú zvyčajne nižšie zvýraznenie textúry dreva, čo je v súlade so súčasným trendom prírodných, matných povrchov. A ak sa vyžaduje silné zvýraznenie textúry dreva, existujú aj vhodné riešenia – napríklad prísada Aquafix UV 100 poskytuje nielen vynikajúcu ochranu proti žltnutiu, ale zvyšuje aj zvýraznenie textúry všetkých štandardných vodouriediteľných lakov od ADLER.
Takže váš záver je: prechod na vodouriediteľné farby a laky znamená málo námahy a žiadne nevýhody.
Presne tak – ale je tu veľa výhod: Ušetríte náklady a nemusíte sa obávať rizika požiaru v sklade s lakmi. Aplikácia je bezpečnejšia a príjemnejšia, agresívny zápach rozpúšťadiel mizne. Prírodný materiál drevo dostane vhodný ekologický náter, čo ocenia aj zákazníci. A samozrejme, prechod na vodouriediteľné laky je jedinou správnou cestou k ochrane životného prostredia a klímy!
ADLER – V našich žilách prúdi farba
S približne 730 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 21 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.
© adler-lacke.com