Certifikácia DGNB? Potenciál pre udržateľnú výstavbu
Certifikát DGNB sa stáva meradlom pre projekty udržateľnej výstavby. Tento komplexný zoznam kritérií od Nemeckej spoločnosti pre udržateľnú výstavbu predstavuje predovšetkým výzvu pre architektov a projektantov, ale čoraz častejšie sa týka aj stolárov a výrobcov nábytku či okien. Produkty šetrné k životnému prostrediu, ako povrchové úpravy od ADLER, sú najlepším predpokladom na splnenie vysokých požiadaviek DGNB.
22. 8. 2024
Na rozdiel od bežných ekologických certifikátov, ako je Modrý anjel (Der Blauer Engel), DGNB nekontroluje kvalitu jednotlivých výrobkov alebo komponentov, ale komplexnú kvalitu celej budovy. Dôležitým predpokladom na dosiahnutie vytúženej – a výslovne požadovanej – klasifikácie je ekologická kvalita stavebných materiálov. Všetky spracované produkty musia byť evidované a vyhodnotené, aby bola dosiahnutá požadovaná celková úroveň min. 80 % pre celú budovu.
Obloženie, vstavaný nábytok, okná atď.
Rozsiahly a komplexný katalóg kritérií DGNB sa dotýka predovšetkým architektov a projektantov, ktorí požiadavky často odovzdávajú realizačným spoločnostiam. „Výrobcovia okien a ďalších drevených prvkov sa teraz pravidelne stretávajú s klasifikáciou DGNB a tento problém sa stále častejšie objavuje aj medzi stolármi,“ hovorí Andreas Fischbacher, obchodný manažér ADLER pre oblasť južného Nemecka. DGNB hodnotí všetky pevne inštalované časti novostavby – vrátane okien, obloženia stien a stropov, schodísk a podláh alebo vstavaného nábytku. Všetky spracovávané materiály musia byť evidované: lepidlá a tmely, sklo, drevo – a samozrejme povrchová úprava: „Farby a laky tvoria takpovediac finálnu vrstvu stavby, preto sú na ne kladené obzvlášť vysoké požiadavky z hľadiska životného prostredia a zdravia,“ zdôrazňuje Fischbacher. „V ADLER môžeme našim zákazníkom ponúknuť veľký výber produktov šetrných k životnému prostrediu, ktoré všeobecne dosahujú najvyššiu úroveň kvality DGNB.“
Vhodné systémy pre každú oblasť
Rozhodujúcim faktorom pre udelenie certifikátu DGNB systému povrchovej úpravy je obsah jeho obsah VOC. „Ak je povrch lakovaný vo výrobe, ako je bežné pri stolárskych výrobkoch, všetky 1K a 2K vodouriediteľné farby a laky od ADLER dosahujú najvyšší stupeň kvality 4,“ hovorí Fischbacher. Odporúča najmä všestranný a ľahko použiteľný nábytkový lak na vodnej báze Bluefin Unistar. Bluefin Unistar je vôbec prvým lakom na nábytok, ktorý je úplne bez VOC s 1K spracovaním! Vosky a oleje sú naopak pre certifikáciu DGNB menej vhodné kvôli extrémne reštriktívnym požiadavkám na túto špecifickú skupinu produktov. Ako vysokokvalitnú alternatívu pre povrchovú úpravu pohľadových drevených prvkov v interiéri potom Fischbacher poukazuje na interiérovú lazúru bez biocídov Lignovit Interior UV 100, ktorá dodáva obkladom stien a stropov neuveriteľne prirodzený vzhľad a chráni ich proti žltnutiu.
Trvalo udržateľný systém na okná
Pri drevených oknách sa okrem obsahu VOC vo vrchnej farbe alebo lazúre počíta aj s impregnáciou. Pokiaľ je systém vybavený chemickou ochranou dreva, je vždy hornou hranicou kvalitatívny stupeň 3. ADLER však už ponúka aj systémy povrchovej úpravy okien bez prostriedkov na ochranu dreva, s ktorými je možné dosiahnuť často požadovanú úroveň kvality 4 a zároveň triedy odpadového dreva 2 na recykláciu dreva. Napríklad nový systém na okná ADLER Finapro Terra má extrémne nízky obsah VOC a tiež vysoký podiel obnoviteľných surovín.
Kompletný servis
Zhromaždenie všetkých informácií požadovaných pre certifikáciu DGNB je časovo náročná a zložitá úloha. Najprv musíte zistiť, aké kritériá by mali byť uplatnené a aké hodnoty majú byť dodržané pre získanie certifikácie. A nakoniec nájsť vhodný materiál. „Naši technickí pracovníci v teréne majú k dispozícii všetky informácie, aby mohli našim zákazníkom v tomto ohľade poskytnúť optimálnu podporu a poradenstvo ohľadom našich produktov,“ hovorí Andreas Fischbacher. To znamená, že certifikácia DGNB nepredstavuje s povrchovými úpravami od ADLER prekážku, ale skôr príležitosť, ako sa presadiť udržateľne realizovanými, vysokokvalitnými projektmi.
ADLER – V našich žilách prúdi farba
S približne 730 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 21 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.
© adler-lacke.com